Forum Strona o wojnach XX Wieku Strona Główna Strona o wojnach XX Wieku

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Radziecka interwwencja

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona o wojnach XX Wieku Strona Główna -> Afganistan 79-89
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Toldo
generał armii
generał armii



Dołączył: 20 Lis 2007
Posty: 959
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Niedziela 1:46, 30 Gru 2007    Temat postu: Radziecka interwwencja

Od 1978 roku marksistowski rząd prowadził politykę ścisłego sojuszu ze Związkiem Radzieckim, który jako pierwszy uznał nowe władze podpisując dwustronny układ o współpracy i wzajemnej pomocy. Nur Muhammad Taraki ogłosił jednocześnie wdrożenie programu radykalnych zmian społecznych, które w rezultacie miały doprowadzić do zniszczenia tradycji i przeobrażenia struktury społecznej. Postawiono na forsowną industrializację i laicyzację kraju bez liczenia się ze społeczno-gospodarczymi realiami i tradycjami. Mimo iż zlikwidowano zadłużenie gospodarstw wiejskich, obciążenie hipotek gruntowych i wprowadzono obowiązek edukacji dla dzieci, zastosowano jednocześnie masowy terror polityczny i agresywną kampanię antyreligijną.[2] Wymierzony w przywódców religijnych terror, przejawiał się m.in. publicznym paleniem Koranu, mordowaniem islamskich duchownych imamów, czy eksterminacją całych klanów - reprezentujących głównie orientację szyicką. Ustanowiono także zakaz praktyk religijnych wszystkich wyznań, dotyczący także Żydów z Kabulu i Heratu.[2]

Zbombardowanie miasta Herat [edytuj]

Represje afgańskich komunistów wywoływały zrozumiały społeczny sprzeciw, do marca 1979 protesty przerodziły się w antykomunistyczną rebelię o charakterze ogólnokrajowym, której głównym czynnikiem jednoczącym był islam. Czynnikiem inicjującym zbrojny sprzeciw była masakra w wiosce Kerala, w której afgańska armia wymordowała 1700 mieszkańców - całą ludność rozstrzelano a następnie ludzkie ciała zepchnięto spychaczami do dołów i zagrzebano. W krótkim czasie rebelianci dowodzeni przez Ismaela Chana (byłego oficera rządowej armii afgańskiej) opanowali miasto Herat, zabijając około 30 cywilnych i wojskowych doradców radzieckich (w tym lekarzy, pielęgniarki, inżynierów, mechaników) wraz z rodzinami, członków i sympatyków LDPA oraz wszystkich ubranych w europejskie stroje, pozbawiono tym samym komunistyczny rząd realnego wpływu na sytuację w okolicznym rejonie. Nur Muhammad Taraki i komuniści afgańscy zażądali od ZSRR realnego wsparcia, gdyż sytuacja powoli wymykała się spod kontroli. W marcu 1979 sowieckie MiG-i dokonały nalotu bombowego na miasto Herat, powodując śmierć od 5-25 tysięcy ludzi [3] na ogólną liczbę 200 000 mieszkańców. Następnie do miasta wkroczyła armia afgańska dokonując dalszych mordów i aresztowań przeciwników politycznych.

Atak na Herat nie przyniósł jednak oczekiwanych rezultatów, spowodował jedynie eskalację konfliktu - miesiąc później Afgańczycy znowu zmuszeni byli prosić ZSRR o wsparcie wojskowe, do grudnia 1979 takich próśb było około 20. Dostarczono im wtedy ogromne ilości sprzętu wojskowego (jak na ówczesne możliwości armii afgańskiej) o wartości 53 milionów rubli; 140 dział i moździerzy, 90 pojazdów opancerzonych, 48 tysięcy sztuk broni palnej, 1000 granatników i 680 bomb lotniczych. Także 100 pojemników napalmu i 150 skrzyń mniejszych bomb. Odmówiono stronie afgańskiej dostarczenia broni chemicznej i helikopterów.[2]

Masowy terror [edytuj]

Po otrzymaniu radzieckiego wsparcia (także w postaci ok. 5000[2] doradców wojskowych), afgański reżim komunistyczny postanowił ostatecznie zlikwidować wszelką opozycję, ocenia się iż wskutek eksterminacji całych wiosek, tortur i zsyłek do obozów koncentracyjnych (np. kompleks więzienny Pol-e-Czarki we wschodniej części Kabulu) poniosło śmierć blisko 100 000 osób, a 500 000 Afgańczyków udało się na emigrację do krajów ościennych.[2] Zniszczono właściwie całą elitę intelektualną kraju - nauczycieli, poetów, myślicieli wysyłano na śmierć bez sądu, często tylko na podstawie decyzji oficera KAM (Afgańska Tajna Policja, w 1980 roku przekształcona w CHAD).

W tym samym czasie doszło do rozgrywek wewnątrz afgańskiej partii komunistycznej LDPA, radykalne skrzydło Chalk całkowicie zdominowało umiarkowany Parczam, którego członków wysłano jako ambasadorów do krajów bloku wschodniego - Babrak Karmal został zmuszony do wyjazdu do Czechosłowacji. 10 września 1979 nowym przywódcą LDPA i kraju został Hafizullah Amin. W kilka dni później doszło na jego polecenie do fizycznej likwidacji wewnątrzpartyjnej opozycji - w tym dotychczasowego premiera Afganistanu, Nur Muhammada Tarakiego, który umarł 14 września 1979 roku tuż po przylocie z Moskwy.

Radziecka interwencja [edytuj]

Narastający terror osiągnął swoje apogeum dnia 15 sierpnia 1979 roku, kiedy KAM dokonała masakry 300 Hazarów podejrzanych o sprzyjanie rebeliantom. 150 żywych Hazarów zagrzebano w ziemi a resztę oblano benzyną i spalono żywcem w wiezieniu Pol-e-Czarki. Zdarzenie to wraz z innymi bezprzykładnymi aktami bestialstwa spowodowało faktyczny wybuch wojny domowej w Afganistanie. Mimo istotnego wsparcia radzieckiego i przewagi militarnej, rząd Amina nie był w stanie pokonać partyzantów. Sytuacja stała się na tyle groźna iż instrukcje wkroczenia wojsk armii radzieckiej do Afganistanu zostały wydane już 12 grudnia 1979 roku.

Interwencja radziecka w Afganistanie w rzeczywistości zaczęła się w nocy między 24 a 25 grudnia 1979 roku, kiedy to radzieckie wojska powietrzno-desantowe opanowały strategiczne lotniska w Kabulu i Bagramie. 26 grudnia w okolicach miast Termez i Kuszka 2 dywizje 40 armii (specjalnie utworzonej do inwazji na Afganistan) przekroczyły granicę afgańsko-radziecką kierując się w stronę stolicy, Kabulu oraz do Kandaharu poprzez Herat. 27 grudnia 1979 roku rozpoczęła się operacja "Sztorm-333", mająca na celu zlikwidowanie Hafizullaha Amina (którego KGB podejrzewało o działalność agenturalną na rzecz CIA, antyradziecką politykę oraz poglądy maoistyczne). Komandosi przeszkoleni przez KGB z grupy Alfa, pod dowództwem pułkownika Bojarinowa, wylądowali na lotnisku w Kabulu i zaatakowali pałac prezydencki - Amin został zastrzelony a jego następcą został Babrak Karmal, cieszący się zaufaniem radzieckich decydentów długoletni agent KGB. W akcji zginął dowódca komandosów, pułkownik Bojarinow, zastrzelony przez pomyłkę przez własnych żołnierzy (dla mistyfikacji radzieccy żołnierze zostali przebrani w mundury afgańskiej armii).

Fazy konfliktu [edytuj]

Dziewięcioletni okres walk wojsk ZSRR w Afganistanie można podzielić na trzy okresy - w latach 1979 do 1982 następowało zajmowanie kraju przez wojska radzieckie - na początku 1980 ich liczba wynosiła kilkadziesiąt tysięcy, a w późniejszym okresie osiągając poziom 104 000 żołnierzy, z kolei inne źródła oceniają liczbę żołnierzy ZSRR na stałe stacjonujących w Afganistanie na ok. 200 000[2]. Żołnierze walczący po stronie ZSRR, pochodzili oprócz Rosjan głównie z Ukrainy, Białorusi, Uzbekistanu a także w o wiele mniejszym stopniu z Łotwy, Litwy i Estonii. Zastępowano nimi stopniowo wojska z muzułmańskich republik radzieckich, głównie z Tadżykistanu. Rozlokowanie sił radzieckich podczas inwazji skoncentrowane było głównie wzdłuż granicy (obecnie granica z Tadżykistanem, Uzbekistanem i Turkmenistanem), oraz sieci dróg zbudowanych przez Rosjan jeszcze w latach siedemdziesiątych. Także w strategicznych miastach, takich jak Kandahar i Herat oraz w kluczowej dla komunikacji dolinie Panczsziru, leżącej w północno-wschodniej części kraju. W strefie zainteresowania ZSRR leżały także tereny obejmujące bogate złoża gazu oraz innych bogactw naturalnych, których produkcję w okresie radzieckiej okupacji przeznaczano dla Związku Radzieckiego. Docelowo armia radziecka kontrolowała zaledwie 20 % terytorium Afganistanu.

Faza druga przypada na lata od 1982 do 1986 i jest to najcięższy okres walk, praktycznie wojny totalnej[2], cechujący się zastosowaniem przez wojska radzieckie wszelkiej możliwej broni - łącznie z napalmem i fosforem oraz mikrotoksynami rozpylanymi z samolotów i helikopterów. Stosowano także masowo broń ciężką; czołgi, działa dużego kalibru i helikoptery (głównie Mi-24) oraz bombardowania. Zrzucono z samolotów ok. 20 milionów min przeciwpiechotnych, także na tereny rolnicze aby uniemożliwić rolnikom uprawę ziemi (w tym celu również zatruwano masowo ujęcia wody na terenach wiejskich) oraz miny-zabawki (miny przeciwpiechotne które z uwagi na atrakcyjne kolory i kształt przypominający motylka przyciągały uwagę dzieci, w większości przypadków powodując trwałe kalectwo lub niejednokrotnie śmierć). Mimo zastosowanego arsenału środków wojennych armia radziecka około roku 1986 zaczęła stopniowo tracić kontrolę nad Afganistanem, przyczyniło się do tego także wsparcie afgańskiego ruchu oporu przez CIA zgodnie z wcześniejszą decyzją amerykańskiego Kongresu, które dostarczało mudżahedinom duże ilości sprzętu wojskowego - w tym niezwykle skuteczne w walce z radzieckimi helikopterami, naprowadzane na podczerwień rakiety Stinger.

Ostatnia faza wojny to lata 1986 do 1989 podczas których następuje wycofywanie sił ZSRR z terytorium Afganistanu. Sytuacja armii radzieckiej była na tyle niekorzystna, iż w 1988 została praktycznie uwięziona w centrum kraju, gdyż mudżahedini przejęli kontrolę nad głównymi szlakami komunikacyjnymi wiodącymi na północ. Dopiero po zniszczeniu głównych dróg z użyciem rakiet Scud i Huragan oraz skutecznemu natarciu, armia radziecka zapewniła sobie bezpieczny transport do ZSRR. Ostateczne wycofanie się ostatnich żołnierzy radzieckich z Afganistanu nastąpiło 15 lutego 1989 roku. Rząd komunistyczny upadł ponad 3 lata później, głównie w wyniku przejścia uzbeckich oddziałów generała Dostuma na stronę opozycji.

Rola Stanów Zjednoczonych [edytuj]

14 lutego 1979 doszło do uprowadzenia i zamordowania amerykańskiego ambasadora w Afganistanie, Adolpha Dubsa przez grupę maoistów z ugrupowania Setem-i-Milli. CIA podejrzewało iż inspiratorem akcji było radzieckie KGB (nie mając jednak bezpośrednich dowodów), które posługując się afgańską służbą bezpieczeństwa zorganizowało całą akcję a następnie doprowadziło do nieudanej próby odbicia zakładnika, zakończonej jego śmiercią. Kiedy w marcu 1979 roku radzieckie siły powietrzne zbombardowały miasto Herat, powodując śmierć tysięcy ludzi (od 5 do 25 000 według różnych szacunków), wywiad USA uznał iż ZSRR dąży do konfrontacji militarnej w tym rejonie - wskazywały na to również meldunki wywiadu o formowaniu w Tadżykistanie nowej radzieckiej 40 armii, przeznaczonej do działań ofensywnych. W tej sytuacji prezydent USA, Jimmy Carter, podpisał dnia 3 lipca 1979 instrukcje dla wywiadu rozszerzającą udzielaną od kwietnia 1978 roku pomoc dla opozycji afgańskiej. Zbigniew Brzeziński, ówczesny doradca prezydenta do spraw bezpieczeństwa stwierdził iż inwazja ZSRR na Afganistan (do której doszło kilka miesięcy później) była faktycznie wyrokiem śmierci dla imperium radzieckiego, które nie mogąc sprostać ekonomicznym i militarnym wymogom tej wojny (mimo ogromnej przewadze w uzbrojeniu), doprowadziło się ostatecznie do samodestrukcji (upadek ZSRR nastąpił niedługo po wycofaniu wojsk radzieckich z Afganistanu).

CIA zapewniało afgańskiemu ruchowi oporu znaczne wsparcie logistyczne i dostawy uzbrojenia, pomocy udzielały też Wielka Brytania, Chiny, Iran i państwa arabskie - zwłaszcza Arabia Saudyjska. Na terenie Pakistanu i Iranu utworzono bazy szkoleniowe i zaopatrzeniowe mudżahedinów. Liczbę mudżahedinów szacowano na 60 000 w początkowym okresie wojny, natomiast około roku 1988 już na prawie 180-200 000 bojowników - niewątpliwie przyczyniły się do tego fakt powstania w Pakistanie i Iranie kilkuset obozów treningowych w których szkolono i uzbrajano mudżahedinów oraz zjawisko masowej dezercji z armii afgańskiej, jak również nacechowany religijnie charakter ruchu oporu. Od początku bowiem związany był on częściowo z radykalnymi oraz umiarkowanymi nurtami islamu - tworzyło go od początku 7 partii sunnickich (wspieranych z terytorium Pakistanu) oraz 8 partii szyickich które otrzymywały wsparcie z Iranu. Do przekazywania pieniędzy i sprzętu CIA wykorzystywała głównie pakistański wywiad ISI, wskutek utraty możliwości wpływu na irańskie służby wywiadowcze SAVAK, rozwiązane w lutym 1979 roku w czasie rewolucji islamskiej w Iranie. Większość dostaw kierowano do radykalnego ugrupowania którym dowodził Gulbuddin Hekmatjar. W minimalnym stopniu wspierano identyfikujący się z bardziej umiarkowanym nurtem islamu ruch komendanta Masuda, gdyż wywiad pakistański nie dowierzał mu jako Tadżykowi.

Zbrodnie wojenne [edytuj]

Wskutek prowadzenia przez armię radziecką wojny totalnej dochodziło do różnych aktów okrucieństwa. 13 września 1982 roku żołnierze radzieccy spalili żywcem 105 mieszkańców wioski Padkwab-e Szana w prowincji Logar, używając do tego celu ropy naftowej, pentrytu i dwunitrotoluenu - zbrodnię tę potępiono na sesji Trybunału Narodów w dniu 10 grudnia 1982 roku. Podobne zajście miało miejsce w wiosce Kaszam Kala, także w prowincji Logar, gdzie spalono żywcem około stu osób. Oddziały radzieckie pacyfikując całe wsie z reguły zabijały kobiety i starców oraz ograbiały ludność z dywanów i odbiorników radiowych, kobietom zabierano kosztowności. Wymuszano zeznania torturami, np. polewając dzieciom ręce naftą i podpalając lub trzymając jeńców na śniegu przy kilkustopniowym mrozie. Często dokonywano egzekucji stłaczając ludzi w małych pomieszczeniach i wrzucając do środka granaty lub wyrzucano nagie kobiety z helikopterów. Stosowano odpowiedzialność zbiorową, 13 października 1983 roku w odwecie za śmierć radzieckiego żołnierza wymordowano 126 osób, mieszkańców wsi Kolczabad, Muszkizai i Timur Kalacza. Rozrzucane z samolotów i helikopterów miny przeciwpiechotne i miny-zabawki spowodowały trwałe kalectwo ok. 700 000 obywateli Afganistanu, a wskutek długoletniego konfliktu liczba uchodźców osiągnęła liczbę 4 milionów w roku 1984 i 5 milionów na początku lat dziewięćdziesiątych. Oprócz tego afgańska służba bezpieczeństwa, CHAD (utworzona w 1980 roku jako spadkobierca tajnej policji KAM i kierowana do roku 1986 przez przyszłego prezydenta Afganistanu, Mohammada Nadżibullaha) nadzorowana stale przez 1500 agentów KGB, przez lata stosowała masowy terror i tortury w sieci kompleksów więziennych przypominających obozy koncentracyjne, np. więzienie Pol-e-Czarki w którym po wycofaniu się wojsk radzieckich odkryto masowe groby ok. 12 000 ludzi oraz uwolniono 52 000 więźniów politycznych.

Z drugiej strony oddziały mudżahedinów, głównie z ugrupowań reprezentujących nurty fundamentalistyczne, zabijały chłopów którzy przejęli ziemię wskutek wdrożenia reformy rolnej, niejednokrotnie dziewczynki uczęszczające do szkoły, nauczycieli (za nauczanie kobiet) i lekarzy (za kontakty z kobietami nieokrytymi burką) oraz kobiety (za nieobyczajne stroje lub zdjęcie burki) itd. Jeńców radzieckich i z rządowej armii afgańskiej na ogół torturowano i okrutnie mordowano, w większości w odwecie za popełnione przez nich zbrodnie oraz w reakcji na podobne praktyki stosowane przez stronę przeciwną. Już w okresie interwencji radzieckiej wystąpiły krwawe walki bratobójcze pomiędzy mudżahedinami na tle różnic plemiennych, religijnych i politycznych.


WIKIPEDIA


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Niedziela 11:40, 30 Gru 2007    Temat postu:

Ruscy od samego początku nie mieli szans na wygraną.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Toldo
generał armii
generał armii



Dołączył: 20 Lis 2007
Posty: 959
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Niedziela 12:54, 30 Gru 2007    Temat postu:

no, tylko na zajecie terytorium

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Niedziela 13:44, 30 Gru 2007    Temat postu:

Jakie zajęcie terytorium. Na papierze chyba. Rosjanie dysponowali siłami mogące kontrolować co najwyżej 20-25% kraju.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Piątek 23:27, 25 Sty 2008    Temat postu:

zawiedli siena rzadowej armi ;p wielu żołniezy dezerterowalo
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Sobota 9:22, 26 Sty 2008    Temat postu:

Wystarczyło by mieć zdyscyplinowaną armię i dobre dowództwo - i talibowie gryźliby ziemię Smile
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Toldo
generał armii
generał armii



Dołączył: 20 Lis 2007
Posty: 959
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sobota 19:11, 26 Sty 2008    Temat postu:

hehe, albo Stalina na dowodce Razz

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Niedziela 0:54, 27 Sty 2008    Temat postu:

;p to prawda;p toldo;p chcialbym dodac male przyrównanie otuz w ksiazkach do histori pisza ze w polsce po smierci stalina wladza komunistyczna jakby to mówiac spuscila z tonu bylo lagodniej co dalo sie odczuc w spoleczenstwie morale wzniusly sie heh on trzymal wszystko za pysk wiec to prawda ale o czym my tu gadamy on i tak zyl za dlugo
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Niedziela 10:24, 27 Sty 2008    Temat postu:

Jak do władzy doszedł Gomółka zaczęły się niewielkie zmiany - Gomółka nie chciał aby nad Polską całkowicie panował ZSRR.I chwała mu za to Smile.Ale to taki malutki Offtop Smile.A co do interwencji - Talibów ponoć nieźle wspierało CIA (z tego co słyszałem) Smile
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Toldo
generał armii
generał armii



Dołączył: 20 Lis 2007
Posty: 959
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Niedziela 15:24, 27 Sty 2008    Temat postu:

smieszne, ale dobre Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Niedziela 16:11, 27 Sty 2008    Temat postu:

Toldo napisał:
smieszne, ale dobre Smile


Tzn to że CIA wspierało talibów? co w tym jest śmiesznego dla ciebie ?
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Niedziela 18:24, 27 Sty 2008    Temat postu:

Pewnie to, że stworzyli potwora to jest Al-Kaide Very Happy i teraz sami muszą się z nią męczyć.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Niedziela 20:07, 27 Sty 2008    Temat postu:

Zrozumcie drogie dzieci że gdy nadarza się okazja aby dokopać ZSRR , Ameryka nigdy nie siedzi cicho.Oglądałem kiedyś program na Diskawery program , w którym mili panowie prowadzili śledztwo na ten temat.Okazało się iż CIA dostarczało nielichych informacji Talibom Smile A i nawet przymykała (CIA) oko na zbrojenia talibów przez inne państwa Smile
Ale to już jest polityka i może być dla niektórych za trudna Smile
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Toldo
generał armii
generał armii



Dołączył: 20 Lis 2007
Posty: 959
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Niedziela 20:12, 27 Sty 2008    Temat postu:

wiem, tak samo bylo z Korea, tylko ze na odwrot Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona o wojnach XX Wieku Strona Główna -> Afganistan 79-89 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin