Forum Strona o wojnach XX Wieku Strona Główna Strona o wojnach XX Wieku

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Józef Wisarionowicz Długoszawili Stalin

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona o wojnach XX Wieku Strona Główna -> Biografie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Toldo
generał armii
generał armii



Dołączył: 20 Lis 2007
Posty: 959
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czwartek 11:51, 22 Lis 2007    Temat postu: Józef Wisarionowicz Długoszawili Stalin

Józef Wisarionowicz Stalin (prawdziwe nazwisko Dżugaszwili) urodził się w robotniczej rodzinie 18 grudnia 1878 roku w Gori (Gruzja). Dręczony przez ojca, zdecydował się w wieku 15 lat wstąpić do tyflijskiego seminarium, skąd w 1899 roku został po 5 latach studiów wydalony, najprawdopodobniej za swą działalność marksistowską i rozpoczętą rok wcześniej karierą partyjną, zapoczątkowaną poprzez wstąpienie do Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji. Po 13 latach spędzonych w partyjnych szeregach doczekał się członkostwa w Komitecie Centralnym. W tym czasie pisał w licznych gazetach podziemia, takich jak "Prawda" czy "Zwiezda". Ponadto, udział brał w wielu tzw. "rewolucyjnych ekspropriacjach", będąc za swą terrorystyczną działalność wielokrotnie zsyłany i aresztowany.

W 1917 roku Józef Dżugaszwili był jednym z organizatorów rewolucji, czynnie uczestniczącym w walkach. Wielkie zaangażowanie pozwoliło mu stać się członkiem pierwszego bolszewickiego rządu, w którym w latach 1917-22 pełnił rolę komisarza do spraw narodowości, a w 1919 otrzymał dodatkowo włądzę nad resortem kontroli państwowej. Ponadto, podwójny komisarz pełnił w czasie wojny domowej i na wypadek wojny funkcję nadzwyczajnego pełnomocnika WCKW (Wszechrosyjskiego Centralnego Komitetu Wykonawczego) ds. zaopatrzenia w ziarno z północnego Kaukazu. Brał również - w różnych rolach - udział w wielu bitwach (w tym pod Warszawą; podobno za swe niepowodzenia w tym boju miał być skazany na śmierć, jakkolwiek wyrok nie został wykonany). W tym okresie swego życia przyjął nowe nazwisko - Stalin, czyli "człowiek ze stali". Faktyczna kariera Stalina rozpoczęła się po śmierci Lenina. Wygrał on toczącą się walkę o władzę i wkrótce stał się faktycznym przywódcą Związku Sowieckiego. Pod jego kierownictwem utrwalony został w ZSRS ustrój komunistyczny oraz zrealizowano wieloletni plan industrializacji kraju. Rządy Stalina sprawiły, iż jego kraj wybił się na istną potęgę gospodarczą i militarną. Stalin swój autorytet wprowadzał terrorem. Jego władza w 1934 stała się na tyle absolutna, że nikt nie odważał się na krytykę jakichkolwiek posunięć władz. Skrytobójcze morderstwa, kolektywizacje i liczne czystki skutecznie odbierały komukolwiek ochotę na wystąpienie przeciwko głowie państwa. W ZSRS tworzony był istny kult Stalina, religie surowo potępiano, podobny los spotkał niektóre kierunki w sztuce (konstruktywizm, jazz). Szerzono propagandę, która wkrótce ogarnęła wszelkie aspekty życia. Głównym celem politycznym Stalina było maksymalne poszerzanie komunistycznej strefy wpływów. Działania te rozpoczęte zostały dzięki zbrataniu się z Rzeszą Niemiecką. Już wkrótce Armia Czerwona zajęła wschodnią połowę Polski, część Finlandii, kraje nadbałtyckie oraz Besarabię. Obywatele podporządkowanych terenów traktowani byli w sposób niezwykle okrutny - mordy i zesłania weszły do porządku dziennego. Prawdziwym wyzwaniem dla Stalina stała się wojna z Niemcami, która wybuchła w czerwcu 1941 roku. Początkowo przyniosła ona porażki i zagroziła istnieniu ZSRS. Wtedy to, pod presją sytuacji wojennej dokonano zmian w ideologii i propagandzie: częściowo odbudowano zniszczoną Cerkiew, porzucono hasła internacjonalizmu na rzecz wielkości Rosji. Jakkolwiek, terror nie został zniesiony. Wręcz przeciwnie - zapłonął nowym ogniem. Zabijano wszystkich, którzy odważyli się uciec z pola walki. Jeszcze brutalniej tępiono wszelkich podejrzanych o zdradę.

Napaść niemiecka spowodowała zwrot w polityce Stalina. Dotychczas wrogo nastawiony do USA i Wielkiej Brytanii, zmuszony został do zawiązania sojuszu z tymi krajami. Kilkakrotnie spotkał się z ich przywódcami i wspólnie ustalił nowy, powojenny "ład". Deklarował przywiązanie do demokracji i wolę współdziałania po wojnie w zamian za realne ustępstwa partnerów (w tym daleko idącą ekspansję terytorialną i zagarnięcie polskich ziem), na które Zachód zgodził się w zamian za pomoc w wojnie z Japonią.
Jakkolwiek, po wojnie zerwał umowy forsując sowietyzację krajów "wyzwolonych", czyli Polski, Czechosłowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i NRD. Udzielił wielką pomoc partyzantce komunistycznej w innych krajach, co pomogło wprowadzić komunistyczne reżimy Josipa Broz Tito w Jugosławii, Mao Tse Tunga w Chinach.
W latach powojenncyh, mianowany na generalissimusa Stalin, uzyskawszy tytuł Bohatera Związku Sowieckiego, jako sekretarz generalny KPZR i przewodniczący Rady Ministrów ZSRR poświęcił się odbudowie zniszczonej gospodarki sowieckiej z myślą o wojnie z państwami zachodnimi, z którymi dało zaobserwować się nagłe ochłodzenie stosunków. Do szerzonej ideologii wprowadził liczne akcenty antysemityzmu.
Zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach 5 marca 1953 r.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona o wojnach XX Wieku Strona Główna -> Biografie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin